Nie dla każdego Święta Bożego Narodzenia i Sylwester to okazja do białego szaleństwa na górskich stokach czy lenistwa na słonecznej plaży. Niektórzy pragną w te wyjątkowe dni dostarczyć sobie również wrażeń duchowych. Z myślą o nich biura podróży oferują wyjazdy m.in. do Jerozolimy – miejsca narodzenia Chrystusa. Rzesze turystów ściągają tam przede wszystkim po to, aby odwiedzić Bazylikę Narodzin oraz zejść do groty, w której według tradycji urodził się Jezus. Dodatkowym magnesem w okresie świątecznym jest szopka w Betlejem, a także pasterka odprawiana we franciszkańskim kościele św. Katarzyny.

Święta spędzone w Izraelu to nie tylko ciepły klimat. To również, a może przede wszystkim, typowo świąteczna atmosfera. Będąc tam w okresie świątecznych można poczuć się jak w domu, z tą różnicą, że w Izraelu jest o wiele cieplej. Nie wszyscy jednak są miłośnikami świątecznego klimatu. Dla tych, którzy wolą po prostu spędzić te dni w ciepłym klimacie na zwiedzaniu a nie celebrowaniu  świąt, polecamy np. sylwestrowy wyjazd do Turcji.

Żydowski Nowy Rok jest obchodzony zupełnie inaczej niż w większości kultur. Polski sylwester czy np. sylwestrowa noc w Czechach to okazja do radosnej zabawy, w większości przypadków suto zakrapiane alkoholem. Dla Żydów zaś jest to Dzień Sądu. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia trwają już przez cały poprzedzający go miesiąc. W tym czasie ludzie powinni przeanalizować swoje uczynki, szczególnie zaś te złe. Bowiem celem żydowskiego Nowego Roku jest przemyślenie własnego życia, dostrzeżenie popełnionych win, żal za nie oraz najważniejsze – przeproszenie tych, którym wyrządziliśmy krzywdy czyli Boga i bliźnich. Dla wyznawców judaizmu Nowy Rok nie jest okazją do szampańskiej zabawy. Wręcz przeciwnie. Dla nich jest to czas zanalizowania własnej postawy wobec Boga i ludzi.

Wyjazd do Izraela w okresie świątecznym jest doskonałą propozycją dla tych wszystkich, którzy nad szampańską zabawę przedkładają przeżycia duchowe. Nie każdy bowiem musi być miłośnikiem hucznych balów. Są ludzie, którzy chcą zrozumieć duchowy wymiar świąt i na własne oczy zobaczyć namacalne ślady swojej religii. Święta Bożego Narodzenia są idealną okazją ku temu, aby odwiedzić miejsce narodzenia Jezusa.